Menu

Kącik prasowy

                         *****************************************************************************************************************

TRADYCJA PISANIA LISTÓW DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

                         *****************************************************************************************************************

Tradycja pisania listów do Świętego Mikołaja jest znana niemal na całym świecie. Jednak mało kto wie, że zapoczątkował ją nowojorczyk John Duval Gluck, wizjoner, kanciarz i mężczyzna, który zgodził się na odgrywanie roli dobrotliwego staruszka z bieguna północnego.                                                                                                
                                                                                                                                                                                                                       Zanim to się jednak stało, w Stanach Zjednoczonych to dzieci otrzymywały listy od Świętego Mikołaja. Ich autorami byli rodzice, którzy sprytnie wykorzystywali okazję, aby dać rozrabiakom reprymendę albo przekazać kilka dobrych rad. Zwyczaj był znany też w Anglii, czego dowodem są pięknie ilustrowane listy pisane przez J.R.R. Tolkiena do jego dzieci, w których podszywał się pod Świętego Mikołaja i niezdarnego niedźwiedzia polarnego. Z czasem dzieci zaczęły odpisywać, zazwyczaj umieszczając swoje listy w kominku. Jednak koło 1870 roku nowojorskie urzędy pocztowe zostały zasypane przez dziecięce listy do Mikołaja. Problem polegał na tym, że ich odbiorca nie istniał tak naprawdę.

Chcąc nie chcąc, władze musiały listy niszczyć, co musiało być bardzo przygnębiającym zajęciem i wzbudzało sprzeciw nowojorczyków. Negatywny rozgłos sprawił, że główny naczelnik poczty postanowił temu zaradzić. Co roku każda zaakceptowana przez władze organizacja mogła zgłosić się do odpowiadania na listy adresowane do Świętego Mikołaja. Przez lata nikt się nie zgłaszał, aż w 1913 roku na scenę wkroczył John Duval Gluck. Zaczął odpisywać na listy dzieci, przez co sprawiał im radość. Przez jego pracę dzieci zaczęły wierzyć w Świętego Mikołaja i co roku pisać do niego listy. Tak powstała tradycja, która jest teraz znana na całym świecie.

                                                                                                                                                                                                                                         


AUTOR: Nicole Wiącek kl. VIII C

10.12.2019