Poznajemy świat zawodów - cykl spotkań z rodzicami Akcje charytatywne

Współpraca z Rodzicami

 POZNAJEMY ŚWIAT ZAWODÓW – CYKL SPOTKAŃ Z RODZICAMI  

 

FOTOGRAF

                7. maja 2018 roku w ramach zajęć świetlicowych w sali 2 odbyły się warsztaty fotograficzne z panią Klaudią Filipczyńską, mamą uczennicy klasy I b. Dzieci  w interesujący sposób poznały historię fotografii, oglądały i porównywały zabytkowe i współczesne aparaty fotograficzne oraz uczestniczyły  w profesjonalnej sesji zdjęciowej, w której mogły zarówno pozować, jak i samodzielnie robić zdjęcia.

Dziękujemy i zachęcamy innych rodziców do włączenia się w akcję!      

A. Giedasz

Zapraszamy do galerii

 WYCIECZKA DO PIZZERII

          16 czerwca  dzieci z  klasy IIIB w ramach projektu „Poznajemy Świat Zawodów” odwiedziły Pizzerię „Momento Pizza”. Okazją do interesującej wyprawy było zaproszenie od rodziców jednego z uczniów – właścicieli pizzerii. Celem wycieczki było zapoznanie z zawodem kucharza i kelnera, jak również poznanie tajników przyrządzania oryginalnej pizzy. Na początku spotkania kucharz opowiedział krótką historię najpopularniejszego dania włoskiego. Następnie pokazał wszystkie składniki niezbędne do jej wykonania, opisał jak wygląda piec do wypiekania oraz jakie są elementy stroju pizzera. Najwięcej emocji wzbudziła u dzieci część praktyczna wizyty, czyli samodzielne wykonanie pizzy, dobór składników, pieczenie, krojenie i oczywiście na koniec wielka wspólna uczta… Wycieczka była bardzo udana. Dzieci dowiedziały się wielu interesujących rzeczy jak również miały okazję wesoło spędzić czas. Wszyscy do szkoły wrócili najedzeni i w doskonałych humorach.

 

Magdalena Sałamacha

Zapraszamy do galerii

 WYCIECZKA DO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

           W ramach realizacji programu „Poznajemy świat zawodów” uczniowie klas I-III udali się do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Głównym celem wycieczki było poznanie przez dzieci niezbędnych umiejętności mogących się przydać w sytuacjach zagrożenia, oraz wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej. Dodatkowo dzieci mogły zapoznać się z wyposażeniem samochodów uczestniczących w akcjach gaśniczych, usiąść za ich kierownicą, przymierzyć mundur, zobaczyć główny punkt dowodzenia oraz na zakończenie sprawdzić się w roli strażaka.

Bardzo dziękujemy strażakom za poświęcony nam czas oraz zapoznanie z tak wieloma potrzebnymi w życiu codziennym informacjami. Być może właśnie ta wycieczka spowoduje iż nasi uczniowie już dziś zdecydują o swoich planach na życie dorosłe.

 

Magdalena Sałamacha

 Monika Olucha

Marta Żebrowska

Zapraszamy do galerii

  WYCIECZKA DO URZĘDU POCZTOWEGO - PRACOWNIK POCZTY

          6 maja wybraliśmy się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego nr 131 przy ulicy Samolotowej 4 aby zobaczyć na czym polega praca w tej instytucji. Naszym przewodnikiem byłam Pani Kierownik tego oddziału, która uświadomiła dzieciom, że na poczcie można nie tylko wysłać list czy paczkę, ale także zapłacić rachunki, pobrać pieniądze oraz załatwić wiele innych spraw. Pokazała nam różne rodzaje kopert oraz przypomniała jak powinna wyglądać poprawnie zaadresowana koperta. Następnie zwiedziliśmy od środka okienka pocztowe w których obsługuje się klientów oraz poznaliśmy wyposażenie poczty i listonoszy czyli torby i wózki na listy. Zobaczyliśmy też pomieszczenie w którym segregowane są listy, tak by bez problemu mogły dotrzeć do adresatów. Duże zainteresowanie wzbudziła waga służąca do ważenia listów i paczek oraz maszynka do liczenia banknotów. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało od  Pani Kierownik kopertę i znaczek pocztowy oraz mogło samodzielnie użyć prawdziwego stempla pocztowego.

Serdecznie dziękujemy Pani Kierownik za poświęcony czas i bardzo ciekawe spotkanie, które uświadomiło dzieciom jak wielkie znaczenie ma urząd pocztowy w codziennym życiu.

 

Monika Olucha

Magdalena Sałamacha

 

Zapraszamy do galerii

 PANI WERONIKA MARCZUK - AKTORKA

          Z inicjatywy Pani Oliwii Sieradzkiej, pracującej w Towarzystwie Przyjaciół Ukrainy jako koordynator projektów, 29 kwietnia 2016r. do naszej szkoły została zaproszona Pani Weronika Marczuk. Spotkanie to było nawiązaniem do realizowanego projektu ”Poznajemy świat zawodów”.

Pani Weronika urodziła się na Ukrainie. Od 2006r. pełni funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy (TPU) w Warszawie. Od wielu lat promuje zarówno Ukrainę w Polsce, jak również Polskę na Ukrainie. Jej talent jest bardzo szeroki, bowiem na co dzień jest producentką filmową, prawniczką, aktorką, a także… bardzo znaną osobowością telewizyjną. Ponadto, Pani Marczuk od 2007 r. była również wiceprezesem Art. Sport Fundacji, która sprawuje pieczę nad piłkarską Reprezentacją Artystów Polskich; zasiadała w jury w kilku edycjach programu emitowanego przez TVN: m.in. „You Can Dance”. Prowadziła również program ”Miasto Kobiet” w TVN Style. Nasz Gość przybliżył nam Ukrainę: od położenia geograficznego, poprzez kulturę, zwyczaje, kuchnię, na muzyce ukraińskiej, kończąc. Pani Marczuk organizuje wiele akcji charytatywnych dla rodzin na Ukrainie, zwłaszcza teraz w dobie krwawego konfliktu wojennego. Tym samym ukazała nam dramat aktualnego położenia tego kraju; opowiedziała o cierpieniu dzieci – często rówieśników naszych uczniów i wskazała sposoby pomocy ofiarom wojny, m.in. poprzez organizowanie zbiórek charytatywnych odzieży, zabawek, pomocy szkolnych itp.  Podczas spotkania dało się wyczuć ogromny entuzjazm i zaangażowanie Pani Marczuk w swoją misję. Nawiązana współpraca zaowocuje wspólnym przedsięwzięciem polegającym na zorganizowaniu na przełomie września i października zbiórki pomocowej na rzecz dzieci z Ukrainy. Ponadto, Pani Weronika zaprosiła dzieci z naszej szkoły na Dzień Dziecka do TPU.

 

Marta Żebrowska

 

Zapraszamy do galerii

 RATOWNIK MEDYCZNY

          27 kwietnia klasy I odwiedził tata jednego z uczniów, który z zawodu jest ratownikiem medycznym. Nasz gość opowiedział na czym polega jego praca a dzieci zobaczyły co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia apteczki ratownika oraz jak wyglądają fantomy służące do nauki udzielania pierwszej pomocy. Pan ratownik zademonstrował jak wygląda prawidłowo wykonany masaż serca i każdy uczeń mógł spróbować wykonać go samodzielnie. Następnie ochotnicy wcielali się w rolę poszkodowanego i sanitariusza, który opatrywał rany lub urazy. Spotkanie zakończyło się wykonaniem pracy plastycznej związanej z zawodem ratownika.

W imieniu własnym i uczniów dziękujemy za bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

 

Monika Olucha

Zapraszamy do galerii

 WYCIECZKA DO BANKU PKO BP – BANKOWIEC

          W kwietniu dzieci z klas I II i III udały się na wycieczkę edukacyjną do banku by poznać na czym polega praca bankowca. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Grażyny Czak-Żukowskiej dzieci dowiedziały się wielu interesujących informacji dotyczących początków bankowości. Uczniowie zwiedzili również zaplecze banku oraz odwiedzili doradców i specjalistów od finansów. Na zakończenie spotkania dzieci dostały od Pani Dyrektor drobne upominki oraz zapewnienie, że następna wizyta odbędzie się w szkole.

Zgodnie z obietnicą już tydzień po naszej wycieczce Pani Dyrektor Czak-Żukowska razem ze swoimi współpracownikami odwiedziła nasza szkołę. Dzieci zostały zaproszone na krótki film edukacyjny o oszczędzaniu. Każdy moduł filmu kończył się quizem, w którym uczestnicy zdobywali nagrody. Na koniec dzieci zasypały pracowników banku pytaniami na temat obejrzanego filmu, jak również i samego oszczędzania.

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor oraz jej współpracownikom za poświęcony czas, oraz niezwykle interesujące i pouczające zajęcia. 

 

Magdalena Sałamacha

Monika Olucha

Zapraszamy do galerii

 PANI KATARZYNA K. - PSZCZELARZ

          W kwietniu w ramach trwającego w świetlicy projektu – „Poznajemy świat zawodów” odwiedziła nas mama Ignacego. Głównym tematem prowadzonych przez Panią Kasię zajęć było życie i praca pszczół. Dzieci dowiedziały się wielu interesujących faktów z historii pszczelarstwa, poznały wiele nowych słów dotyczących tego zawodu oraz miały okazję przyjrzeć się z bliska atrybutom prawdziwego pszczelarza. Na zakończenie zajęć dzieci dostały broszury na temat zdrowego wpływu miodu na nasz organizm, a także słodki upominek w postaci miodowych lizaków.

Bardzo dziękujemy Pani Kasi za poświęcony czas i przekazanie tak wielu cennych informacji.

 

Magdalena Sałamacha

Monika Olucha

Marta Żebrowska 

 

Zapraszamy do galerii

 PAN JERZY NOGAL – KUCHARZ

          14 kwietnia odbyły się warsztaty kulinarne z Panem Jerzym Nogalem – tatą Poli z klasy Ie. Tematem spotkania były warzywa, te mniej znane i popularne ale bardzo smaczne i zdrowe jak rzepa, kalarepa, rukola czy rabarbar. Dzieci dowiedziały się o ich właściwościach zdrowotnych a także mogły każdego spróbować. Niektóre smaki były dla nich nowością i zdziwieniem, jak wspomniany rabarbar. Jednak szczególne zainteresowanie wzbudziło coś wyglądem podobnego do imbiru, o dziwnej i trudnej nazwie – topinambur. Pan Jerzy wytłumaczył, że jest to bulwa słonecznika i każdy mógł poznać jej smak. Nasz Gość wyjaśnił też co kryje się pod pojęciem „nowalijki”. Dzieci posmakowały również takich ziół jak bazylia, kolendra czy melisa oraz spróbowały kiełków znanej wszystkim rzodkiewki i równie popularnego pora.Na koniec spotkania Pan Jerzy przygotował dla dzieci sajgonki, wykorzystując do farszu niektóre z omawianych warzyw. Dzięki warsztatom przekonaliśmy się jak ciekawa i smaczna jest praca kucharza a także poznaliśmy smak i właściwości niektórych warzyw.

W imieniu własnym i dzieci dziękujemy za poświęcony czas i bardzo pouczające zajęcia.

Monika Olucha

Marta Żebrowska

Magdalena Sałamacha 

Zapraszamy do galerii

 PAN MAREK OFICJALSKI - STRAŻAK

          13 kwietnia odwiedził nas Pan Marek Oficjalski - tata Wiktorii z klasy Ia, który z zawodu jest strażakiem. Pan Marek przyszedł w bojowym stroju strażackim oraz przyniósł podstawowy ekwipunek, który wykorzystywany jest podczas akcji. Spotkanie rozpoczęło się krótką pogadanką  na czym polega praca strażaka i z czym się ona wiąże. Dzieci dowiedziały się co należy zrobić aby móc wykonywać taki zawód. Następnie nasz Gość pokazywał i i dokładnie opisywał do czego służy przyniesiony przez niego sprzęt a dzieci zadawały pytania. Duże zainteresowanie wzbudziła butla z tlenem i maska tlenowa. Każde dziecko mogło przymierzyć kask, przyłączyć końcówkę do węża strażackiego oraz z pomocą Pana Marka spróbować udźwignąć butlę z tlenem.Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem a każdy uczestnik dostał odblaskowy breloczek i dla rodziców, broszurkę informującą zasadach bezpieczeństwa w kuchni. Z zaciekawionych twarzy dzieci można było wyczytać, że spotkanie bardzo im się podobało!

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i bardzo ciekawe spotkanie.

 

Monika Olucha

Magdalena Sałamacha

Marta Żebrowska

Zapraszamy do galerii     

PAN GRZEGORZ W. - ELEKTRONIK

          W ramach  cyklu spotkań  „Poznajemy świat zawodów” 6 kwietnia 2016 r. w naszej świetlicy szkolnej gościł Pan Grzegorz. Uczniom klas drugich i trzecich opowiedział, na czym polega praca elektronika. Przedstawił ponad 25-cio letnią historię telefonu komórkowego. Przybliżył w jaki sposób to elektroniczne medium zdołało całkowicie zmienić nasze życie.

Nasz Gość, podczas spotkania, opisał prototyp telefonu komórkowego, który był olbrzymich rozmiarów (25 cm długości) i ważył prawie kilogram, a jego bateria zapewniała raptem… godzinę pracy. Wspomniał również, że cena pierwszych  telefonów komórkowych  była na tyle wysoka, że niewielu ludzi było na nie stać. Uznaje się, że jedną z istotniejszych marek w branży telekomunikacyjnej była fińska firma Nokia, która opracowała model telefonu komórkowego przeznaczonego do masowej produkcji. Właśnie za sprawą tego producenta cena tego urządzenia stała się znacząco niższa.

Pan Grzegorz zaprezentował wiele typów telefonów komórkowych, które mogliśmy osobiście obejrzeć, a nawet przetestować. Ponadto dowiedzieliśmy się z jakiego modelu telefonu można było wysłać pierwsze SMS-y, e-maile, zrobić zdjęcia o dużej rozdzielczości, a następnie wysłać je jako MMS-y. Dzieci interesowały się zwłaszcza tymi modelami telefonów, w których zainstalowane były gry.

W finale spotkania Pan Grzegorz zaprezentował tzw. reanimację zepsutego telefonu. Jako ekspert w swojej dziedzinie podjął się roli  „komórkowego doktora”, który identyfikuje problemy, a następnie leczy (naprawia) zdiagnozowane w telefonie usterki. Uczestnicy spotkania byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności i wiedzy naszego Gościa. Prezentacja  była, nie tylko bardzo wciągająca, ale - co ważniejsze - miała znaczący walor edukacyjny.

Pod koniec spotkania  został przeprowadzony test, podczas którego udało się zweryfikować nowo zdobytą wiedzę na temat funkcjonowania branży telekomunikacyjnej. Zwycięzcami testu zostali: Ala Michalska, Iza Matyjasiak oraz Aleks Kornacki. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe przyniesione przez Pana Grzegorza. Pozostali uczniowie, którzy uczestniczyli w zajęciach otrzymali również gadżety pamiątkowe.

Serdecznie dziękujemy za ciekawie spędzony czas, jak również osobiste zaangażowanie naszego Gościa.

Marta Żebrowska

 Magdalena Sałamacha

Monika Olucha

Zapraszamy do galeriiPANI KATARZYNA DĄBROWSKA - PRAWNIK

          W marcu w świetlicy rozpoczął się cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci „Poznajmy świat zawodów”. Podczas ich trwania chętni rodzice będą mogli zaprezentować tajniki wykonywanych przez siebie specjalności.Jako pierwsza odwiedziła nas Pani Katarzyna Dąbrowska – mama Pawła z III a i Michała z II b.  Pani Katarzyna która z zawodu jest prawnikiem i doradcą podatkowym w sposób teoretyczny zapoznała dzieci z zagadnieniami swojej pracy, a następnie w sposób praktyczny pokazała jak funkcjonuje nasz kraj i jak ważne jest by płacić podatki. Dzieci wcielając się w role ministrów naszego kraju musiały zarządzać finansami tak by nie dopuścić do nieporozumień i sporów. Uczyły się wydawać pieniądze w sposób mądry i przemyślany.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, za interesujące i niezwykle pouczające zajęcia.

Magdalena Sałamacha

Marta Żebrowska

Monika Olucha

Zapraszamy do galerii