Informacje Aktualności Galeria Nowości w bibliotece Warto przeczytać - uczniowie polecają Rok szkolny 2015/2016 Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2017/2018 Rok szkolny 2018/2019 Anna Onichimowska: Daleki rejs Konkurs Joanna Papuzińska: Nasza mama czarodziejka

Biblioteka

Aktualności

Zakończenie konkursu "Zagadki nie tylko literackie"

Moi Drodzy, we wtorek rozwiązaliście ostatnią konkursową zagadkę. Gratuluję Wam wytrwałości, wiedzy i zaangażowania.

Nagrody otrzymują:

                                    Lena Gawęcka klasa VIf                Justyna Iwanicka klasa VIa    

                                    Lena Zalewska klasa IVa                Sebastian Kowalski klasa IVa

                                   Szymon Jakubczyk klasa IVa          Oskar Bińkowski klasa IIIb    

                                   Janek Pruszewski klasa IIIc             Ewa Jastrzębska klasa IIId

                                                             

Drodzy Czytelnicy i bywalcy biblioteki!

Grupa uczniów z klasy 6D wzięła udział w Projekcie Szkoła, w ramach którego zaprojektowali bibliotekę swoich marzeń. Teraz bardzo chcieliby poznać zdanie innych na temat kilku aspektów stworzonego projektu. W imieniu uczniów bardzo prosimy o pomoc i wypełnienie ankiety!

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfRHf1xe68sFn0Mqjagrcj8oOQu4uHzqYzuW1hkiNGBzVEqoA/viewform?fbzx=-5677964474939305016

Sleeveface czyli ubierz się w książkę - wyniki konkursu

Sleeveface to typ fotografii, która przedstawia osobę z zasłoniętą okładką  książki częścią ciała. Do zrobienia dobrego zdjęcia trzeba się przygotować, zaaranżować tło, stworzyć wrażenie jedności modela z graficznym  motywem okładki. Jak  z tym niełatwym zadaniem poradzili sobie nasi uczniowie biorący udział w konkursie "Sleeveface czyli ubierz się w książkę"? Oto wyniki konkursu:

1. miejsce ex aequo Lena Gawęcka kl. 6F i Marcin Melak kl. 6B

                                    

2. miejsce ex aequo Maksymilian Kruk kl. 5F i Marcin Durka kl. 7A

                                  

3. miejsce ex aequo Alicja Kowalska kl. 7D i Mikołaj Trusiewicz kl. 5E

                                  

 

Z legendą przez Polskę

Zapraszamy uczniów klas I do udziału w konkursie "Z legendą przez Polskę". Jeśli chcecie wziąć udział w konkursie przygotujcie dowolną techniką płaską pracę plastyczną ilustrującą wybraną polską legendę. Szczegóły konkursu Z_legenda_przez_Polske.docx

Wyzwania czytelnicze

  

Audiobooki dla najmłodszych czytelników

Książka mówiona lub audiobook to nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej, zapisane na nośniku danych najczęściej w postaci cyfrowej. Przed wprowadzeniem nośników cyfrowych nagrywane były na kasetach magnetofonowych lub płytach gramofonowych. Audiobooki są alternatywą dla osób nieprzepadających za czytaniem oraz nieocenioną pomocą dla niewidomych. Najmłodszych czytelników zapraszamy do słuchania audiobooków.

Zalety czytania książek

Gdybyście zapomnieli, to na wszelki wypadek przypominamy, dlaczego warto czytać.

 • KSIĄŻKA POMAGA ROZWIJAĆ JĘZYK I SŁOWNICTWO. UCZY WYRAŻAĆ MYŚLI I ROZUMIEĆ INNYCH.
 • KSIĄŻKA ROZWIJA MYŚLENIE.DOSTARCZA POJĘĆ MYŚLOWYCH, NOWYCH IDEI. ROZSZERZA ŚWIADOMOŚĆ.
 • KSIĄŻKA POBUDZA FANTAZJĘ. UCZY BUDOWAĆ OBRAZY W WYOBRAŹNI.
 • KSIĄŻKA DOSTARCZA WIEDZY O INNYCH KRAJACH I KULTURACH, PRZYRODZIE, TECHNICE, HISTORII. O TYM WSZYSTKIM, O CZYM CHCE SIĘ DOWIEDZIEĆ WIĘCEJ.
 • KSIĄŻKA ROZWIJA UCZUCIA I ZDOLNOŚĆ DO EMPATII. WYRABIA UMIEJĘTNOŚĆ WCZUCIA SIĘ W CZYJĄŚ SYTUACJĘ.
 • KSIĄŻKA DODAJE SIŁ I ZAPAŁU. DOSTARCZA ROZRYWKI I EMOCJI. MOŻE ROZŚMIESZYĆ LUB ZASMUCIĆ. MOŻE POCIESZYĆ I WSKAZAĆ NOWE MOŻLIWOŚCI.
 • KSIĄŻKA MOŻE STAWIAĆ PYTANIA, KTÓRE ANGAŻUJĄ I POBUDZAJĄ DO DALSZYCH PRZEMYŚLEŃ.
 • KSIĄŻKA UCZY ETYKI. SKŁANIA DO NAMYSŁU NAD TYM, CO SŁUSZNE, DOBRE, A CO JEST ZŁE.
 • KSIĄŻKA MOŻE WYTŁUMACZYĆ RZECZYWISTOŚĆ I POMÓC W ZROZUMIENIU ZALEŻNOŚCI.
 • KSIĄŻKA MOŻE UDOWODNIĆ, ŻE NA PROBLEM DA SIĘ SPOJRZEĆ Z RÓŻNYCH STRON. MOŻE PODPOWIEDZIEĆ INNE SPOSOBY ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW NIŻ PRZEMOC.
 • KSIĄŻKA POMAGA ZROZUMIEĆ SIEBIE. ODKRYĆ, ŻE SĄ INNI, KTÓRZY MYŚLĄ JAK MY. UMACNIA POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI.
 • KSIĄŻKA POMAGA ZROZUMIEĆ INNYCH. LEKTURA KSIĄŻEK PISARZY Z INNEJ EPOKI I INNEGO ŚWIATA I ICH ODKRYWANIE BUDUJE TOLERANCJĘ DLA INNYCH KULTUR.
 • KSIĄŻKA JEST TOWARZYSZEM W SAMOTNOŚCI. ŁĄTWO WZIĄĆ JĄ ZE SOBĄ I CZYTAĆ GDZIEKOLWIEK. Z BIBLIOTEKI MOŻNA JĄ WYPOŻYCZYĆ ZA DARMO I NIE TRZEBA PODŁĄCZAĆ JEJ DO PRĄDU.
 • KSIĄŻKA JEST CZĘŚCIĄ NASZEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO. DZIĘKI NIEJ MAMY WSPÓLNE DOŚWIADCZENIA I PUNKTY ODNIESIENIA.
 • DOBRA KSIĄŻKA DLA DZIECI, KTÓRĄ MOŻNA CZYTAĆ NA GŁOS PRZYNOSI RADOŚĆ I DZIECIOM I DOROSŁYM.
 • KSIĄŻKA DLA DZIECI TO PIERWSZE SPOTKANIE Z LITERATURĄ - NIEOGRANICZONYM ŚWIATEM, Z KTÓREGO CZERPIEMY PRZEZ CAŁE ŻYCIE.

Przygotowała: Maryla Kwiatkowska-Sobieraj i Marta Żebrowska

 

Zagadki nie tylko literackie

Wszystkich uczniów klas III – VI zapraszamy do udziału w konkursie „Zagadki nie tylko literackie”. W każdy wtorek i czwartek na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka/konkurs pojawią się zagadki, jedna dla uczniów klas młodszych (klasy III-IV) oraz druga dla uczniów klas starszych (klasy V – VI). Odpowiedzi należy wysłać w dniu ukazania się zagadki na adres email 185dmanarczyk@gmail.com. Ukaże się 15 zagadek, a uczniowie, którzy udzielą co najmniej 13 właściwych odpowiedzi ( w swojej kategorii) otrzymają tytuł SUPER CZYTELNIKA oraz nagrodę książkową (po zakończeniu kwarantanny).

 

Jak powstaje książka?

Jak powstaje książka, czym zajmuje się korektor, co to jest gramatura i na czym polega łamanie składu? Odpowiedzi na te pytania oraz inne informacje o tym, jak powstaje książka znajdziecie w filmie stworzonym na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Lektury do słuchania i czytania

Propozycja lektur do wspólnego oraz indywidualnego słuchania i czytania

lektury_kl._I-III.docx

lektury_kl._IV-VI.docx

Konkurs fotograficzny "Sleeveface czyli ubierz się w książkę"

Sleeveface to fotografia, przedstawiająca osobę z zasłoniętą częścią twarzy lub ciała przez książkę. Zdjęcia te przedstawiają kreatywne, czasem zabawne, zestawienia czytelników z przesłaniem okładki. Sprawiają, że powstaje złudzenie jedności modela z graficznym motywem książki. W sleeveface ważna jest perspektywa i aranżacja tła. Do sesji zdjęciowej trzeba się dobrze przygotować: wybór książki, dobór stroju, rekwizytu, aranżacja przestrzeni i odpowiednia poza. Fotografia powinna stanowić spójną całość wszystkich przedstawionych elementów. Liczy się kreatywność i twórcze podejście do tematu. Jeśli potrzebujecie przykładów i inspiracji znajdziecie je tu https://www.bing.com/images/search?q=sleeveface&FORM=HDRSC2

Zapraszamy do udziału w konkursie! Czytajcie, fotografujcie, przysyłajcie zdjęcia! sleeveface_regulamin.docx

Bezpłatne e-booki i audiobooki przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu można znaleźć szczegóły oferty oraz informacje jak pobrać darmowe e-booki i audiobooki.

KATYŃ 1940

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy Katyn_1940.mp4

Biblioteka Pirackich Tropów - Matematyczny Pokój Zagadek

Wszystkich uczniów zapraszamy do wspólnej zabawy i udziału w grze zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Warszawie. Informacje i zasady gry znajdziecie tutaj Biblioteka Pirackich Tropów.

Czytajmy

Dzisiaj do czytania zachęca Was aktorka i piosenkarka - pani Katarzyna Zielińska. Posłuchajcie wierszy Jana Brzechwy "Lokomotywa" oraz "Ptasie radio" w jej wykonaniu. Brzechwa1.mp4   A może ktoś z Was chciałby nagrać taki film? Nagrajcie i prześlijcie, a my umieścimy go na stronie internetowej szkoły!

Książka jest dobra na każdy czas

O ogromnej roli, jaką w życiu człowieka pełni książka nie trzeba chyba nikogo zapewniać. Wiemy i potwierdzają to badania, że czytanie książek dostarcza wiedzy, wzbogaca zasób słownictwa, rozwija język, uczy wyrażać myśli, rozwija wyobraźnię, uczy poczucia humoru. Dzięki czytaniu książek zdobywamy umiejętności niezbędne w relacjach z innymi – książka rozwija uczucia i zdolność do empatii, pomaga zrozumieć siebie i zrozumieć innych, buduje tolerancję i zapobiega uprzedzeniom.

Jeśli dziecko czyta, rozwija się wszechstronnie – emocjonalnie, duchowo, moralnie i intelektualnie. Nawyk czytania książek to lokata, w którą wyposażamy dziecko i która będzie procentować w całym jego życiu. Uczniowie czytający książki mają szerszą wiedzę ogólną, większy zasób słownictwa, dobrze radzą sobie z formułowaniem wypowiedzi ustnych i pisemnych, rozumieją polecenia i teksty w podręcznikach, wyszukują wiadomości i potrafią z nich korzystać. Kształtuje się również ich wyobraźnia, która jest niezbędna do kreatywnego myślenia.

Czytanie książek w obszarze edukacji: uczy poprawnego języka, wzbogaca zasób słownictwa, poprawia koncentrację, pomaga ćwiczyć pamięć, przynosi wiedzę ogólną, ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole, rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię.

Czytanie książek w obszarze emocji: wspiera rozwój psychiczny dziecka, uczy odróżniania dobra od zła, kształtuje postawy moralne, uczy wrażliwości i empatii, uczy nazywania emocji, chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji, komputera.

Jak książki potrafią zainspirować dzieci możemy zobaczyć w galerii prac uczniów klas 2 pt: Mój ulubiony bohater książkowy.

Zostań w domu, czytaj książki

Wyjątkowa sytuacja zmusza nas do pozostania w domach i ograniczenia swojej przestrzeni życiowej do czterech ścian własnego mieszkania. W związku z tą ekstremalną sytuacją, trochę dla zabicia czasu, trochę dla rozrywki, zachęcam Was do czytania, nadrobienia lekturowych zaległości, dokończenie tych książek, które wydały się Wam może niezbyt ciekawe. Jeśli nie zdążyliście wypożyczyć książek w bibliotece lub pożyczyć od przyjaciół polecam portal wolnelektury.pl. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są za darmo. W jej zbiorach znajduje się ponad 2400 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej.

Wybory Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia

W piątek w bibliotece szkolnej odbyły się wybory Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu uczniowie klas 4-8 spośród grona pedagogicznego wybrali nauczyciela, który będzie ich reprezentował oraz pomagał w trudnych sprawach. Czekamy na wyniki!

              

             

Promujemy czytelnictwo

Na przełomie listopada i grudnia uczniowie klas III i IV wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Dlaczego warto czytać książki?". Zadaniem uczniów było przygotowanie prac plastycznych, które miały promować czytelnictwo. Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie i piękne prace.

            

                 

                                   

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości w bibliotece szkolnej zorganizowana została wystawa pt. Ojcowie Niepodległości.