• Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek - rozstrzygnięty
      • Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek - rozstrzygnięty

      • Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Kolęda ma charakter katolicki z motywem narodzin i adoracji Dzieciątka Jezus. Natomiast pastorałka jest bardziej świecka, wręcz ludowa: pojawiają się w niej wątki przydomowych zwierząt, staropolskiego jadła, imion itp.
       Obyczaj śpiewania kolęd – utworów związanych ze świętami Bożego Narodzenia pojawił się u nas we wczesnym średniowieczu i miały one charakter łacińskich pieśni ogólnokościelnych, które stopniowo zmieniały swoją formę oraz treść.
       Przekazywane z pokolenia na pokolenie melodie kolęd wraz z tekstami, ulegały modyfikacjom. Z najwcześniejszych średniowiecznych kolęd polskich pochodzą m.in.: „Chrystus się nam narodził”, „Anioł pasterzom mówił”, czy „Piosnka na dzień Narodzenia Pańskiego”.

       Wiek XVI przyniósł w tradycji ludowej zwyczaj kolędowania bardziej swojski. Kolędnicy odgrywali sceny hołdu w stajence złożone przez Trzech Króli, często wprowadzając własne interpretacje zdarzeń oraz postaci. To wtedy zaczęły powstawać pierwsze pastorałki – pieśni pasterskie nawiązujące do tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

       Najpiękniejsze oraz najbardziej znane kolędy powstały w XVIII oraz XIX w.: „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy” czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. W XIX w. znanych jest już w Polsce kilkaset kolęd i pastorałek o wielkim i zróżnicowanym bogactwie melodycznym, zawierające elementy hymnów, kujawiaków, mazurków i polonezów.
       Wiek XX i XXI przyniósł nowe muzyczne spojrzenie na kolędy i pastorałki, które stały się nieodłącznym elementem obchodów świąt Bożego Narodzenia.

       W tegorocznej edycji Konkursu Kolęd i Pastorałek wzięło udział 14 przedstawicieli klas 0 - III. Wszyscy uczestnicy wykazali niebywałym kunsztem i umiejętnością doboru repertuaru, stworzyli odpowiedni nastrój oraz zadbali o elementy świątecznej dekoracji. W przygotowania zaangażowały się nie tylko dzieci ale również ich rodzice. Wszystkim uczestnikom składamy podziękowania i gratulujemy umiejętności.

       KATEGORIA KLASY O-I
       I miejsce - Liwia Duraj 0a

       https://youtu.be/NsgBKVloZdA 


       II miejsce - Jan Sałamacha 0a

       Jas_Salamacha_kl_)_(1).mp4​​​​​​​


       III miejsce - Martyna Jastrzębska 1b,


       Alicja Wesołowska 1b
       https://drive.google.com/file/d/1328-TLy_y3feDPXqMNJ5MVzxtr4Du-hm/view?usp=sharing

       KATEGORIA KLASY II-III


       I miejsce - Mikołaj Rzepecki 3b

       https://photos.app.goo.gl/LsJirykNFvuRZJ5W6


       II miejsce - Hanna Zakościelna 2c

       https://we.tl/t-9PxUecitey


       III miejsce - Anna Melak 2a
       https://eduwarszawa-my.sharepoint.com/personal/amelak_uczen_eduwarszawa_pl/Documents/Microsoft%20Teams%20Chat%20Files/20201206_185827.mp4

       Organizatorzy konkursu

       Olga Jurgielewicz

       Agnieszka Piętko

       Ewa Wargin      • Wyśpiewane życzenia świąteczne...

      • Stworzyliśmy niesamowity chór. Nauczyciele, Uczniowie i ich Rodziny wspólnie zaśpiewali świąteczną piosenkę. Niech będzie ona pięknym dodatkiem do najlepszych życzeń...

       Bardzo dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie! 

       organizator przedsięwzięcia - Magdalena Sałamacha

      • Życzenia świąteczne

      • Z okazji nadchodzących
       Świąt Bożego Narodzenia,

       życzymy nadziei, że jutro będzie lepsze,

       miłości, która przetrwa najgorsze momenty w życiu,
       zdrowia, którego wszyscy potrzebujemy.

       Wielu budujących myśli,
        energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.

       Chwil wypełnionych radością, niosących spokój i odpoczynek
       oraz wspaniałego Nowego Roku!

                                                                           Życzy

                                                                                            Dyrekcja Szkoły

      • Akcje Szkolnego Koła Wolontariatu

      • Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło dwie akcje: "Prezent dla Seniora" i "Piernik od Serca". Nasi wspaniali wolontariusze bardzo się zaangażowali i wraz z rodzinami przygotowali wspaniałe dary, którymi zostali obdarowani pensjonariusze Hospicjum Pola Nadziei oraz dwa Domy Seniora, w tym Dom Pomocy Społecznej w Rudzie Strawczyńskiej.

       Opiekunowie SKW

       Izabela Modelewska

       Wioletta Spiechowicz

      • Wyniki Rodzinnego Konkursu "Choineczka Mała"

      • Konkurs CHOINECZKA MAŁA 2020/2021 – rozstrzygnięty

       https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQH-GWkjTouXVhTttJ4Ci4FkezvIOCHS8S_j2g1qKhsEQybarmS Dziś bez choinki trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie. Dzięki udekorowanemu drzewku nasz dom nabrał świątecznej magii. Tradycyjnie ubieramy je tuż przed wigilią i przystrajamy różnego rodzaju ozdobami, od wymyślnych łańcuchów i bombek, po proste cukierki.

        

        W tegorocznej edycji konkursu CHOINECZKA MAŁA wzięło udział 16 choinek. Wszyscy twórcy wykazali się niesamowitymi umiejętnościami, oryginalnością, pomysłowością, estetyką wykonania, oraz zastosowali różnorodne techniki i ciekawie wykorzystali materiały. Znalazły się choinki z: krepiny, brystolu, materiału, krepiny, misternie zaginanych wstążeczek, piórek, widelców, pomponików, naturalnych gałązek  a także choinka z …. dzwonków – choinka muzyczna.

       Niejednokrotnie praca nad choinką połączyła wysiłki trzech pokoleń: obok dzieci i rodziców dołączyli się również dziadkowie. Wszystkim gratulujemy mile spędzonego czasu. 

       W wyniku głosowania wyłoniono zwycięzców:

       Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy

       Renata Skobel

       Ewa Wargin

     • Obchody Święta Szkoły
      • Obchody Święta Szkoły

      • Drodzy Uczniowie,

       zapraszamy Was na wyjątkowe obchody Święta Szkoły. Dlaczego wyjątkowe? Ponieważ w tym roku, będą one trwały cały tydzień! W dniach 14-18 grudnia w ramach godziny do dyspozycji  wychowawcy, zostaną w każdej klasie przeprowadzone warsztaty związane z realizacją hasła roku „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Więcej informacji uzyskacie u Waszych Wychowawców. Do zobaczenia na obchodach.

       Koordynator Święta Szkoły, Małgorzata Makarska

     • Warszawska Akcja „Zima w Mieście” 2021
      • Warszawska Akcja „Zima w Mieście” 2021

      • Już od 7 grudnia 2020 r. od godziny 12.00 rozpoczynamy zapisy do Warszawskiej Akcji „Zima w Mieście” 2021.

       Zgodnie z komunikatem z dn. 04.12. br. Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej Akcja „Zima w Mieście” 2021 jest adresowana do uczniów klas I-IV szkoły podstawowej 
       https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczne-polkolonie-dla-najmlodszych


       Warszawska Akcja "Zima w Mieście" odbędzie się w dniach od 4.01.2021 r. do 15.01.2021 r.

       W okresie ferii warszawscy uczniowie z klas I-IV będą mieli zapewnioną opiekę oraz zajęcia dostosowane do obecnie panującej sytuacji epidemicznej - zgodnie z wytycznymi MEN.

       Jak się zapisać?

       Zapisy na „Zimę w Mieście” 2021 w elektronicznym systemie rozpoczną się 7 grudnia od godziny 12.00 i potrwają do 11 grudnia do godziny 00.00. Przed wypełnieniem karty kwalifikacyjnej proszę zapoznać się z zasadami oraz harmonogramem zapisów.

       Zapisywać się można pod adresem https://warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl

       Rodzice dzieci rejestrują się w systemie za pomocą numeru PESEL dziecka, następnie samodzielnie tworzą hasło. Po wprowadzeniu do systemu podstawowych informacji i wyborze turnusów feryjnych, należy wskazać preferowane szkoły. Można wybrać dowolną liczbę szkół na każdy z 2 jednotygodniowych turnusów, które trwają od poniedziałku do piątku.

       Informację o zakwalifikowaniu można uzyskać w elektronicznym systemie zgłoszeń po zalogowaniu się pod adresem: https://warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl od 16 grudnia 2020 r. od godziny 12.00.

       Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty za wyżywienie i opiekę. Od 16 grudnia od godz. 12.00 do 18 grudnia do godz. 15.00 należy złożyć potwierdzenie dokonania opłat lub zaświadczenie o zwolnieniu z opłat wraz
       z wydrukiem karty kwalifikacyjnej i załącznikami w każdej ze szkół, do której dziecko zostało zakwalifikowane. Ostateczną decyzję o przyjęciu dziecka podejmuje organizator wypoczynku.

       Feryjne Placówki Edukacyjne

       Podobnie jak w minionych latach FPE będą działać przez pięć dni w tygodniu w godzinach od 7.00-8.00
       do 16.00-17.00, zapewniając opiekę uczniom warszawskich szkół oraz dzieciom mieszkającym na stałe
       w Warszawie.

       Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Rodzice wnoszą opłaty za posiłki oraz opiekę w Feryjnych Placówkach Edukacyjnych. Opłata wynosi 10 zł dziennie za dwa posiłki (w tym jeden ciepły) oraz 10 zł dziennie za opiekę. Uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji OPS lub dyrektora szkoły, są zwolnieni z opłat za opiekę oraz wyżywienie również podczas wakacji.

       Zasady opieki nad dziećmi podczas ferii

       Feryjne Placówki Edukacyjne będą funkcjonowały zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Wprowadza się m.in. ograniczenie do 12-14 uczniów w grupie. Program wypoczynku będzie realizowany na terenie placówki lub w jej najbliższej okolicy, w miejscach zapewniających ograniczony kontakt z osobami trzecimi. Stworzenie bezpiecznych warunków dla wszystkich uczestników jest dla nas priorytetowym zadaniem.

       Wszystkie informacje dotyczące Warszawskiej Akcji „Zima w Mieście” 2021 dostępne są na stronie https://warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl


    • Kontakty

     • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 185 IM. UNICEF
     • sp185@edu.um.warszawa.pl
     • (+22) 613 58 78, fax (+22) 613 48 64
     • ul. Gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego 31 03-982 Warszawa
    • Logowanie

   • Nasze media społecznościowe

   • Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej

   • Biuletyn informacji publicznej
   •  

    Budynek i teren szkoły objęte są monitoringiem wizyjnym